19 Mart 2009 Perşembe

İncirin Faydaları Saymakla Bitmiyor


Ülkemizde en çok Aydın ve İzmir de yetişen incirin çok fazla çeşitleri vardır.İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmez. Enerji verir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır. Yüksek oranda kalsiyum ve demir içerir ve bu yüzden kansızlığa ve kemik hastalıklarına iyi gelir. Bağırsaklardan toksik maddelerin atılması kandaki kollestrol seviyesinin düşürülmesi gibi faydaları da vardır. Süt ile kaynatılan incir ses kısıklığına iyi gelir. Ağacının dalları kırıldığında akan süt, siğil ve nasırlara sürülürse çok iyi gelir. İnciri cevizle birlikte yerseniz hem bronşite iyi gelip öksürüğü keser hem de vücudunuzu zehirden korur. Ayrıca Nezleye de iyi gelir. İnciri süte, sirkeye yada zeytinyağına batırarak yerseniz basur şikayetleriniz ortadan kalkar. Sesiniz kısıldıysa bir su bardağı sütün içine yine inciri atıp kaynatın ve sonra bunu için.
 Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidir.İncirin kurutulmuşu çok değerli olup, iyi bir besin kaynağıdır. Balgam söktürücü, yumuşatıcı olarak kullanılır. Ayrıca kış aylarında vücudun direncini arttırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır.İncirin içeriğinde şeker, organik asitler, sabit yağ ve A,B,C vitaminleri vardır.İncir: İyi bir potasyum kaynağı olan incir, kan basıncının kontrolünde yardımcıdır.Meyve, sebze az tüketen bir toplum olarak potasyumdan fakir, işlenmiş gıdaların diyetlerde gün geçtikçe daha çok yer almasıyla da sodyumdan zengin diyetler uygulamaktayız. Bu durum damar sağlığı ve tansiyon kontrolü adına stres oluşturmakta, yüksek tansiyona eğilimini artırmaktadır. Liften zengin olan incir ölçülü miktarlarda tüketildiğinde tokluk hissini de artırabilmektedir, ancak yoğun meyve şekeri içeriğiyle kan şekerini yükseltebilir, bu da kilo eğilimini artırabilir. Çok lezzetli olması fazla tüketilme olasılığını artırabilmektedir, bu nedenle zayıflama diyetlerinde çok dikkatli kullanılması gereken bir meyvedir.Kullanımı yaygın olmayan hatta ülkemizde pek bilinmeyen incir yaprakları ise antidiyabetik etkili olabilir, şeker hastalarında insüline olan ihtiyacı azaltabilir. Trigliserid seviyelerini düşürebilir, kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatabilir.İncir: Bağırsakları çalıştırır, enerji verir. Cinsel güce yardımcıdır.

İNCİR

1. 40 gün anasona batırılarak sabahları aç karna yenirse vücudu çok şişmanlatır.Tıkanan damarları açar.Karaciğeri kuvvetlendirir.Dalak şişliğini,Basuru,Nefes Darlığını izale eder.

2.Pastırma çemeni ile pişirilir,yenirse insanı göğüs hastalığından kurtarır.

3.İncir,cevizle yenirse zehirlenmelerde etkisi görülür.

4.Fıstıkla yenirse zayıf vücudu şişmanlatır.

5.Sedef çiçeği ile kaynatılarak ılık ılık suyu içilirse romatizmaya iyi gelir.

6.İncir hoşafı kabızlığı giderir,bağırsakları yumuşatır.Kalp sağlığını korumanın basit ama etkili yolları var. Bir bardak nar suyuyla, birkaç kuru incirle, iki kadeh kırmızı şarap ve birkaç bardak çayla, kalp krizi riskinizi dörtte bir oranında azaltabilirsiniz.

Türkiye çok şanslı. Hepimiz bir incir ağacının altında oynamışızdır. İşte bu incirin kurusu en yüksek lifli gıdalardan biridir, kuru kayısı da aynı şekilde. Özellikle bunları yediğiniz zaman soda da içerseniz şişkinlik yaratır ve sizi tok tutar. Böylece açlık hissetmezsiniz. Ancak kuru incirde kalori vardır. Eğer kalori probleminiz varsa başka bir gıdadan az yiyin. Mesela o gün tatlı yemeyin.

Çoğunlukla Ege ve Akdeniz' de yetişen incir, hem lezzetli bir meyve hemde sağlık açısından çok yararlı bir gıdadır. Hem taze hem de kuru tüketilen incir bağırsakları yumuşatarak kabızlığı giderir, sindirim sorunu olanlar için çok faydalıdır. Göğsü yumuşattığı için bronşit ve öksürük gibi sağlık problemlerinde balgam söktürerek rahatlatır. Vücuda enerji verir.

Öksürük İçin: İki su bardağı çiğ sütün içine iki tane kuru inciri doğrayıp sütü kaynatın. Yirmi dakika kadar bekletip süzün ve günde 2 defa bu sütten sıcak olarak için.İncir her derde deva.Türkiye'nin değişik bölgelerinde bol miktarda yetişen incirin, başta kabızlık olmak üzere kanın pıhtılaşması, yaraların çabuk kapanması ve kansızlığın önlenmesinde faydalı olduğu belirtildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazan eller dert görmesin

FEEDJIT Live Traffic Feed

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

Blog Arşivi

Sesli Sozluk: Seslisozluk.com

Antalya'da Yaşamı Kolaylaştıralım

Ev yemeği istiyorum,
Evime temizlikçi bayan arıyorum,
Evime gelsin kuaför,manikür,pedikür,

Mail atmanız yeterli tüm hizmetler kapınızda...
ozgurvahide@hotmail.com