12 Mart 2009 Perşembe

PRATİK BİLGİLER


AMAN SÜTÜNÜZ KABARMASIN:Süt kaynatacağınız zaman kaynatacağınız kabı önceden soğuk suyla çalkalayın.Böylece sütün kabarmasını ve kaba yapışmasını önlersiniz.Süt kenarlarına yapışmayacağı için tencereyi de kolayca temizlersiniz.
REÇELLERİNİZİN ÖMRÜNÜ UZATIN:Yaptığınız reçelin uzun süre dayanmasını istiyorsanız içerdiği şeker ve meyve miktarları arasındaki dengeye özen göstermeniz gerekmektedir.Reçelinizdeki şeker miktarının meyve miktarından1.5 kat fazla olması gerekiyor.
KIZARTMAYA EKMEK ATIN:Çoğu insan,kızartma yaparken yağın etrafa sıçramasından şikayet eder.Eğer kızartmalık yağın içine bir parça ekmek kenarı atarsanız,yağın etrafa sıçramasını önlemiş olursunuz.
BAKLAGİLLERE TUZU EN SON KATIN:Baklagilleri çok seviyor ama bir türlü istediğiniz yumuşaklıkta pişiremiyorsanız size bir tavsiyem var.Eğer baklagiller piştikten sonra tuz eklerseni,yumuşacık olduklarını görürsünüz.
GÜBRE YERİNE YUMURTA:Yumurta kabuklarını biriktirip fırında kurutun.İyice sertleşince de havanda dövüp toz haline getirin.Sonra bunları gübre niyetine evdeki çiçeklerinize serpin.Güçlendiklerini göreceksiniz.
ÇORBADAKİ FAZLA YAĞI DONDURUN:Pişirdiğiniz çorba fazla yağlı olmuşsa,bir süre buzdolabında bırakın.Böylece yağlar çorbanın üzerine çıkacak ve donacaktır.Daha sonra bunları bir kaşık yardımıyla alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazan eller dert görmesin

FEEDJIT Live Traffic Feed

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

Blog Arşivi

Sesli Sozluk: Seslisozluk.com

Antalya'da Yaşamı Kolaylaştıralım

Ev yemeği istiyorum,
Evime temizlikçi bayan arıyorum,
Evime gelsin kuaför,manikür,pedikür,

Mail atmanız yeterli tüm hizmetler kapınızda...
ozgurvahide@hotmail.com