4 Nisan 2009 Cumartesi

SU İÇMEYİ ERTELEMEYİN


Çoğumuzun aklına su içmek ancak ağzımız iyice kuruyunca geliyor.Oysa mekanizmamız mükemmel değil;susuzluk hissi ,organizma suyunun %1 ini kaybettiğinde ortaya çıkıyor.Yani 70 kiloluk bir insan 700 gr.su kaybedince!Su içmek için susamayı beklemeyin ! İdeali günde 2-2.5 litre su içmektir.
Yeterli su içip içmediğimi anlamak için basit bir yöntem var mı?
Evet! İdrarınızın rengine dikkat edin.İdrar rengi iyi bir göstergedir.Koyu sarı ve ağır kokulu idrar yeterli su içmediğinizin bir göstergesi.Yeterli su içiyorsanız idrarınız açık sarı olur.
Vücut nasıl ''Yeterli su içtin''komutu veriyor?
Kan damarlarına varmadan önce ağzımızdaki ve sindirim yollarımızdaki su beyne susuzluğun giderilmek üzere olduğu haberini yollar.Tüm sindirim yolu boyunca vücuda giren suyu belirleyen alıcılar vardır.Emilen su miktarı ölçülür ve beyne bir mesaj yollanır.
Soğuk su mu?Ilık su mu?
İdeali oda sıcaklığında ılık su.
Yemek sırasında veya yemekten hemen sonra su içmek sindirimi zorlaştırıyor mu?
Aksine su içmek sindirimi kolaylaştırır.Midemizdeki yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olur ve yiyeceklerin bağırsaklar içinde ilerlemesini kolaylaştırır.
Uzmanlar, bahar hastalıklarına karşı korunmak için bol bol su içmek gerektiğini söylüyor. Bol su içmek, insanı yatağa düşüren mikroplara karşı en etkili ve basit korunma yöntemi sayılıyor. Bol içilen su idrar yollarını, bağırsakları çalıştırmakla kalmıyor, solunum sistemi mukozasının iyice nemlenmesini de sağlıyor. Vücudun susuz kalması durumunda solunum sistemi mukozası kurur, solunum sistemini temizleme işlevini yerine getiremez ve mikroplar solunum sistemine yerleşir. Kuru ve rüzgarlı havalarda, sıvı kaybı yaz aylarından daha fazladır. Vücut rüzgarın etkisini azaltmak için kendini nemli tutmak zorundadır. Bu da daha fazla sıvı kaybına yol açar. Sıvı kaybı kişiden kişiye değiştiği için, kişi yaptığı işe ve yapısına göre sıvı almalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazan eller dert görmesin

FEEDJIT Live Traffic Feed

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

Blog Arşivi

Sesli Sozluk: Seslisozluk.com

Antalya'da Yaşamı Kolaylaştıralım

Ev yemeği istiyorum,
Evime temizlikçi bayan arıyorum,
Evime gelsin kuaför,manikür,pedikür,

Mail atmanız yeterli tüm hizmetler kapınızda...
ozgurvahide@hotmail.com