16 Şubat 2010 Salı

EVDE TASARRUFUN İPUÇLARI


Damlayan bir musluğun bir günde 7 kova su harcadığını,kapaksız kapta yemek pişirmenin 3 kat daha fazla enerji tükettiğini biliyor muydunuz?
Geçtiğimiz yıla kriz ve zamlar damgasını vurdu.Çevreci ürünler tasarruf tedbirleri her zamankinden daha çok konuşulur oldu.İnsanlar çevre konusunda yavaş yavaş bilinçlenmeye başladı.Evdeki gereksiz elektrik ve su harcamalarını engellemek üzere UZAY KİMYA kurucusu Sevda Arıkan bir dizi seminerler hazırlamış.HÜRRİYET'te okudum.
İşte ana hatlarıyla evde tasarrufun ipuçları:
*Kirli ve tozlu lambalar %25 daha fazla enerji tüketir.
*Kapalı ve uygun perdeler pencerelerden ısı kaybını %25 oranında önler.

*Tasarruflu ampul kullanın.Odadan ayrıldığınız zaman lambaları kapatın.Evinize yeni bir alet alacağınız zaman az enerji tüketenini seçin.
*Tüm elektrikli aletleri kullanmadığınız zaman uzaktan kumanda aletiyle değil,açma kapama düğmesiyle veya fişini çekerek kapatın.
*Halı ve kanepelerinizi yıkamak yerine özel olarak hazırlanmış halı şampuanları ile elde veya makinede temizleyin.
*Pencere bandı veya sünger kullanın.Evinizin kullanmadığınız kısımlarını ısıtmayın.Isıtıcınızın veya kalöriferinizin önüne ve üzerine bir şey koymayın.
*Kullanılmış pilleri çöpe atmayın,geri dönüşümlü Pil Atık Kutularına atın.Bir küçük kalem pil 4 metreküp toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir.
*Kışın evde yazlık kıyafetlerle dolaşmak anlamsız.Kış kıştır,yaz da yaz.Daha düşük derecede, bir kazak giyerek ya da bir şal alarak da oturabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazan eller dert görmesin

FEEDJIT Live Traffic Feed

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

Blog Arşivi

Sesli Sozluk: Seslisozluk.com

Antalya'da Yaşamı Kolaylaştıralım

Ev yemeği istiyorum,
Evime temizlikçi bayan arıyorum,
Evime gelsin kuaför,manikür,pedikür,

Mail atmanız yeterli tüm hizmetler kapınızda...
ozgurvahide@hotmail.com