13 Nisan 2010 Salı

SİGARA VE KISIRLIK

Üreme çağındaki kişiler arasında yapılan araştırmalarda, Batı toplumlarının yaklaşık %30-35’inin sigara içtiği saptanmıştır. Ülkemizde de bu oranın daha az olmadığı bir gerçektir. Çocuk sahibi olamama konusunda da Türkiye batı ülkelerini yakalamış ve kısırlık toplumumuzda % 15-20’lere varmıştır.

Sigara ve kısırlık arasındaki ilişki ise toplum tarafından çok bilinmemekte ve hatta çocuk sahibi olmak için tedavi gören çiftler arasında bile nadiren sorgulanmaktadır. Çoğunlukla da sigara içen kişi nasıl olsa bırakamam diye konuyu gündeme getirmekten kaçınmaktadır.


SİGARANIN KADIN ÜREME SİSTEMİNE ETKİLERİ
Gebe kalmanın gecikmesi
Yaklaşık 30.000 sigara içen ve içmeyen kadın üstünde yapılan bir araştırmada, sigara içenlerde gebeliğin, içmeyenlere göre % 42 daha geç olduğu tesbit edilmiştir. Bazı çalışmalarda gerçek etki, günde 20 adet ve üstünde içen kadınlarda izlenmişse de, günlük her sigara artışı süreyi de arttırmıştır. Ayrıca, sigara içen kadınlarda 12 ay süreyle gebe kalamama oranı, içmeyenlere göre % 54 daha fazla bulunmuştur. Kısırlığın tanımı 12 ay süreyle korunmasız ilişkide gebe kalamama olduğuna göre, sigara içmenin kadına bağlı kısırlık oranını % 50’den fazla arttırdığını söyleyebiliriz.

Yumurta kapasitesinin azalması

Sigara içenlerde menopoz, içmeyenlere oranla 1ile 4 yıl daha erken olmaktadır. Sigara içindeki kimyasallar, yumurta folliküllerinin (keselerinin) azalmasına ve üreme fonksiyonunun kaybına yol açmaktadır. Yumurtalık rezervini gösteren FSH hormonu genç kadınlarda yapılan araştırmalarda, sigara içenler arasında içmeyenlere oranla daha yüksek bulunmuştur. Bu durum sigaranın gençlerde bile yumurta rezervini azalttığını göstermektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalığı uyarıcı ilaçların kullanımında da, sigara içenlerde kapasite azlığına işaret edecek şekilde daha fazla ilaç kullanımı gerekmektedir.

Genetik bozukluk

Tütün mamüllerinin etkisiyle, insan üreme hücrelerin hem kromozomlarında hem de DNA’larında, yani tüm genetik materyalinde bozukluklar olduğu saptanmıştır. Anormal yumurta hücrelerine rastlanma sıklığı, günde içilen sigara miktarının artışıyla doğru orantılıdır. Sigara içen hamilelerin bebeklerinde, Down sendromuna rastlanma oranı içmeyenlere göre artmış bulunmuştur.

Gebeliğe etkileri

Hem doğal gebeliklerde hem de tüp bebek gebeliklerinde sigara içimi, erken düşük oranının artışıyla bağlantılı bulunmuştur. Ayrıca sigara içmek vaginal enfeksiyonların (bakteriyel vajinozis) artmasına sebep olarak erken doğumu da tetikleyebilir. Ektopik (dış) gebelikler de günlük içilen sigaranın artışına bağlı olarak artmaktadır.

Erkek çocuk üstüne etkileri

Günde 10 veya daha fazla sigara içen annelerin erkek çocuklarında sperm sayısında belirgin düşüklük saptanmıştır.

Tüp bebek tedavisi başarısına etkileri

Çok büyük kapsamlı on dört çalışmanın sonucunda sigara içmeyen kadınların tüp bebk tedavisinde içenlere oranla % 79 daha başarılı olduğu tesbit edilmiştir. Ayrıca sigara içenlerin hamile kalmak için, içmeyenlere göre ortalama iki kez daha fazla tüp bebek tedavisi denemek zorunda kaldığı da ortaya konulmıştur. Bir kadın ömründe herhangi bir zaman sigara içtiyse tüp bebek tedavisinde gebe kalamama riski iki kat artmaktadır. Sigara içilen her sene ise bu riski %9 oranında arttırmaktadır.

SİGARANIN ERKEK ÜREME SİSTEMİNE ETKİLERİ
Sperm üstüne etkileri

Sigaranın spermin sayı ve hareketini azalttığı, ayrıca yapısal bozukluklara da neden olduğu tesbit edilmiştir. Sperm sayısında azalma içilen sigara miktarına bağlı olup ortalama %22 civarındadır. Bu bulgulara rağmen erkek kısırlığı üstüne sigaranın net etkileri konusundaki çalışmalar henüz sürmektedir.

Pasif içicilik

Toplumumuzda erkeklerin daha yoğun sigara içtiği göz önüne alınırsa, sigara içmeyen kadınların eşlerinin içtiği sigaradan etkilenmesi kaçınılmazdır. Pasif içicilik dediğimiz başkasının dumanından zarar görme oranı yapılan çalışmalarda, hemen hemen sigarayı kişinin kendisinin içmesiyle eşdeğer bulunmuştur. Bu nedenle sigara içen bir erkeğin eşi sigara içmese de, yukarda sayılan bütün risklere maruz kalacaktır.

SONUÇLAR
Araştırmalara göre toplumdaki kısırlık oranının % 13’ü sigara kaynaklıdır.


Sigara üreme fonksiyonlarının kaybına yol açmakta ve menopoz yaşını bir ile dört yıl arasında öne çekmektedir.


Sigara içenlerde düşük yapma ve dış gebelik olma oranları artmaktadır.


Üreme hücreleri olan yumurta ve sperm hücrelerinin genetik yapısı sigara tarafından bozulmaktadır.


Yapılan çalışmalarda sigara içenlerin içmeyenlere göre yaklaşık iki kat daha fazla tüp bebek tedavisine gereksinimi olmaktadır.


Spermin sayısı, hareketi ve yapısı sigaradan olumsuz etkilenmektedir. Erkek kısırlığı üstüne etkileri için çalışmalar sürmektedir.


Pasif içicilik kişiye neredeyse sigarayı kendisi içmiş kadar zarar verebilmektedir.


Opr. Dr. Aytuğ Kolankaya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazan eller dert görmesin

FEEDJIT Live Traffic Feed

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

Blog Arşivi

Sesli Sozluk: Seslisozluk.com

Antalya'da Yaşamı Kolaylaştıralım

Ev yemeği istiyorum,
Evime temizlikçi bayan arıyorum,
Evime gelsin kuaför,manikür,pedikür,

Mail atmanız yeterli tüm hizmetler kapınızda...
ozgurvahide@hotmail.com