22 Ocak 2011 Cumartesi

KALP KIRMAK

KALP KIRMAK (Doğan CÜCELOĞLU'NUN eğitimindeki katılımcılarla bir konuşmasından alıntıdır.)


Cüceloğlu: Şimdi sizden rica ediyorum, lütfen bir an arkanıza

yaslanın,gözlerinizi kapatın ve bu sabah evden çıkarken evde bıraktıklarınızdan birinin gerçekten öleceğini düşünün, dün akşamınızı nasıl geçirirdiniz?Aynı iletişim mi olurdu? Onunla aynı konuları mı konuşurdunuz? Aynı

konular,tartışma yada gerginlik yaratırmıydı Yoksa önemsiz hale mi gelirdi? Bu sabah evden çıkarken, bu son görüşünüzde ona ne derdiniz? Onun boynuna sarılmakta tereddüt eder miydiniz? Çok sıkı sarılmaya mı, aynaya mı vakit ayırırdınız? Ona, yüreğinizin derininden gelen bir 'Seni gerçekten çok seviyorum' demeye ne gerek var diye düşünürmüydünüz Onun ölecek olması sizin ona duyduğunuz sevgiyi yoğunlaştırmaz mıydı?Şimdi gözlerinizi açabilirsiniz, acaba kaç tartışmamızı bu kadar gereksiz biçimlerde yapıyoruz, kaçı gerçekten yaşamda karşımızdakinin varlığından daha önemli,

hangilerinde 'Şimdi kalbini kırdım, ama zaman içinde ben ondan özür dilemesini bilirim' diye kendi kabuğumuza çekilip tartışmaları donduruyoruz. Yarattığımız kırgınlıkları tamir etme olanağımız gerçekten var mı? Buna zamanımız gerçekten kaldı mı?Ailemiz , yakınlarımız , sevdiklerimiz , iş arkadaşlarımız , komşularımız ve hayatı paylaştıklarımızla birlikte geçirdiğimiz her anı önemsemek ve asla ama asla kalp kırmamak gerek hiç şüphe yok , zira kalp Kırmanın hiç ama hiç telafisi de yok ..

9 yorum:

 1. doğan cüceloğlu'nun nerdeyse tüm kitaplarını okudum harika bir insan sanada teşekkür ederim güzel bir yazı :))

  YanıtlaSil
 2. Cok haklisin ama insanoglu iste bazen istemesekte oluyor,bunu en aza indirebilmek bile güzel bence,yada en azindan özür dilemeyi bilmek!Hayirli aksamlar,iyi pazarlar simdiden...

  YanıtlaSil
 3. Beş para etmez mevzular için ne çok kalp kırıyoruz kim bilir? ne çok ciddiye alıyoruz eften püften işleri.. keşke hep bu duyarlılıkta olsak..

  YanıtlaSil
 4. Bu çok güzel ve düşündürücüydü...
  İyi ki yayınlamışsın..

  Teşekkür ediyorum gerçekten..

  YanıtlaSil
 5. ne guzel....
  bunu hayat düsturu edinmek lazim ama insanoglu unutkan ...
  en cokta sevdiklermize hoyratlik yapiyoruz...

  YanıtlaSil
 6. Kesinlikle katılıyorum.Sevdiğim biriyle tartışırsam ,onu kırarsam düşünürüm bazen böyle,onu kaybetmeyi,onsuz olmayı.Barışırım hemen.Yine de her zaman yapamıyoruz. Keşke herkes hep böyle düşünüp bunları hayata geçirebilse.
  Ne yazık ki hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyoruz,onun içinde kolayca kırıp döküyoruz işte.

  YanıtlaSil
 7. Buna katılıyorum ama bazen dozajı da ayarlamak lazım. Çünkü insanları kırmamak için fedakarlık yapanlar yine biz oluyoruz karşılığında kırılanlar ise yine biz.

  YanıtlaSil
 8. Çok güzeldi..bu konuyu daha önce irdelendiğinde izleme düşünme şansım olmuştu..herşey çok doğru ama hayatın içinde hergün bu iradeye sahip olmak zor oluyor.. Hayat içinde o kadar çok şey yaşanıyorki o dinginliğe ve iradeye göre hareket edemiyoruz ne yazıkki..

  YanıtlaSil
 9. Saygıdeğer Özgür hanım,laf ağızdan çıktımı geri dönüşü maalesef yok,insanları kırıp döktükten sonrada özür dilemenin faydası yok,en iyisi ince eleyip sık dokuyarak kırıcı olmadan insanlarla diyalog içinde olmak gerekiyor.Saygılarımla,herşey gönlünüze göre olsun.

  YanıtlaSil

Yorum yazan eller dert görmesin

FEEDJIT Live Traffic Feed

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

Blog Arşivi

Sesli Sozluk: Seslisozluk.com

Antalya'da Yaşamı Kolaylaştıralım

Ev yemeği istiyorum,
Evime temizlikçi bayan arıyorum,
Evime gelsin kuaför,manikür,pedikür,

Mail atmanız yeterli tüm hizmetler kapınızda...
ozgurvahide@hotmail.com