22 Ağustos 2011 Pazartesi

KÜÇÜK ŞEYLER

Büyük kızım küçükken –sanırım anaokuluna gidiyordu- sabahları yatağında beş dakika otururdu, ben de karşısına otururdum. Küçük spontan bir oyun oynardık. Ben, bir hayvan, eşya veya bitki rolüne girerdim, o kendisi olurdu ve karşılıklı bir drama veya fabl diyebileceğimiz bir şey sergilerdik.


Bir sabah uyandı, oturup battaniyeye sarıldı... ve “ Hadi bana bir ağaç ol” dedi. O sabah, canım sıkkındı, keyfim yoktu; son günlerde irili ufaklı bir çok olay moralimi bozmuştu. İçime baktım, oyun oynamak istemediğimi hissettim ve dürüstçe bunu kızıma söylemeye karar verdim. “ Canım benim “ dedim . “Bu sabah keyfim yok, canım sıkılıyor, ağaç olmak istemiyorum.” Bir an durdu ve parmağını uzatarak “ Baba tamam “ dedi “ o zaman üzgün ağaç ol. “ Tekrar içime baktım, neşeli bir ağaç olmak istemiyordum, ama üzgün bir ağaç olabilirdim.

Ve üzgün ağaç oldum. Birilerinin meyvelerimi taşladığını, insanların canımı sıktığını anlattım. Anlattıkça, hafifledim, ferahladım. Beş dakika bittiğinde rahatlamıştım. ( İfade edilen sıkıntı, çoğunlukla bizi rahatlatır. )

Kısasadan hisse : “Yaşamın her zerresi kutsaldır, değerlendirilmelidir. Güzelliklerden güzellikler çıkar; ama sıkıntılardanda güzellikler çıkarmak mümkündür.PROF. DR. ÜSTÜN DÖKMEN, KÜÇÜK ŞEYLER

4 yorum:

  1. kıyamamm alternatif yaratıp üzgün ağaç ol diyo =)

    YanıtlaSil
  2. Bende çokk üzgün bir ağacım :(( Şu yaşıma gledim kendime bir dost diyeceğim kimse yapamamışım .Dostum diye bildiklerimden yediğim kazıkları artık sayamıyorum bile. Hayatım evden ibaret oldu sayayımmı :( Ya bize bir güzün abla lazım tanımadımız birine anlatmak. Ya böyle bir blogmu kursak anlat bana diye .Dahada şişelim

    YanıtlaSil

Yorum yazan eller dert görmesin

FEEDJIT Live Traffic Feed

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

Blog Arşivi

Sesli Sozluk: Seslisozluk.com

Antalya'da Yaşamı Kolaylaştıralım

Ev yemeği istiyorum,
Evime temizlikçi bayan arıyorum,
Evime gelsin kuaför,manikür,pedikür,

Mail atmanız yeterli tüm hizmetler kapınızda...
ozgurvahide@hotmail.com