29 Ocak 2012 Pazar

KEDİ GİREN EVE DOKTOR GİRMEZKedileri okşamanın stresi azalttığı bilinen bir gerçek. Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bunu destekler nitelikte. Buna göre, kedi sahiplerinin kalp krizinden ölme olasılıkları kedi sahibi olmayanlara göre önemli ölçüde daha düşük.


Yaklaşık 4500 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre, kedi sahiplerinin ölümcül bir kalp kriziyle karşılaşma olasılıkları hiç de küçümsenmeyecek kadar, yaklaşık %40 daha düşük. Hatta bir zamanlar kedi sahibi olmuş insanlar bile hiç olmayanlara göre avantajlı durumdalar.


Araştırma süresince bir kediyle evlerini paylaşanların % 3,4′ü kalp krizinden yaşamını kaybetmiş. Bu oran, kedisi olmayanlar için % 5,8. Araştırma yapılırken, diğer kalp ve damar hastalıkları için risk oluşturan yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara ve alkol tüketimi de göz önünde bulundurulmuş. Ayrıca, yine bu araştırma sonucunda kedi sahiplerinin diğer insanlara göre doktora daha az gittikleri ortaya çıkmış.
ABD’nin Hayvan Sağlığı Kurumu’na göre, bu konuda yapılan araştırmaların sayısı gün geçtikçe artıyor ve hepsi de hayvanlarla temasın insanlara fizyolojik ve psikolojik olarak kazanç sağladığını gösteriyor. Bunlar arasında öne çıkan, kalp ve damar hastalıklarında önemli bir risk faktörü olan stresin önemli ölçüde azalması. Bunun yanı sıra alerjik hastalıkların azalması, kan basıncının düşmesi, zindelik kazandırması ve genel olarak hastalıklarda iyileşme sürecinin hızlanması hayvanlarla temas sonucu gözlenen etkiler arasında.
 Kaynak: Science Daily ,BBC News
Ayrıca başka tespitler de var.
Kedilerin keyiflenince çıkardıkları mırıltılar kemik erimelerine engelliyormuş. Belli bir frekans titreşim ile, kedinin hem kendisinde hem de bu sese maruz kalan kişide özellikle kadınlarda menepoz sonrası kemik erimelerini yavaşlattığı bilimsel olarak kanıtlanmış.
Ayrıca kedinin bu sesi çıkarması ve sizin kucağınızda/göğsünüzde size temas ederek yatması, onların doğal birer iyileştirici olmasından kaynaklanıyormuş, yani kedi aslında bu hareket ile size reiki yapmış gibi oluyormuş .
Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre kediler, karşısındaki insanın bilimsel değişkenlerine aldırmadan, kişinin güvenilirliğini ölçebiliyormuş. Bunu da kuyruklarını, kırıtarak birden yana sallamaları ve değişik bir mırıltı çıkartmalarıyla dışa vuruyorlarmış. Bu yüzden Amerika’da bazı banka müdürleri, kredi talebi olan potansiyel müşterilerini, ofislerindeki kediyle karşılıyorlarmış.


Kedi kürkünün okşandığında tüm vücuttaki negatif elektriği ve stresi alan bir özelliği olduğunu bir belgeselde felç tedavilerinde izlemiştim.

2 yorum:

 1. Kesinlikle harika canlılar bir kedi sahibi olarak onunla aynı evi paylaşmak çok güzel bir duygu, herkese tavsiye ederim...kedisiz ve köpeksiz bir ev düşünemiyorum!!!

  YanıtlaSil
 2. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog is in the exact same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you provide
  here. Please let me know if this okay with you. Thank you!
  My web page - perfumes baratos

  YanıtlaSil

Yorum yazan eller dert görmesin

FEEDJIT Live Traffic Feed

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin

Blog Arşivi

Sesli Sozluk: Seslisozluk.com

Antalya'da Yaşamı Kolaylaştıralım

Ev yemeği istiyorum,
Evime temizlikçi bayan arıyorum,
Evime gelsin kuaför,manikür,pedikür,

Mail atmanız yeterli tüm hizmetler kapınızda...
ozgurvahide@hotmail.com